Komiksowy zakątek - PRAGA GADA o wojnie i pokoju

   Na stronach niejednego komiksu zostały uwiecznione wizerunki superbohaterów ratujących swoje miasto, świat a nawet galaktykę. Przyjemnie patrzy się na tych "superludzi" - praktycznie bez skaz, odważnych w każdych warunkach, potrafiących walczyć o to, co kochają. Chcielibyśmy być tacy jak oni...
    Dzisiaj chciałam wam udowodnić, że w Polsce, i to nie wcale tak dawno temu, żyli prawdziwi bohaterowie :) I żyją nadal. Choć ich czyny nie uratowały tysiąca istnień i nie są znane na całym świecie, to opowiadane przez nich historie mimo wszystko są ciekawe, zabawne, czasami nawet wzruszające. Bo życie pisze najlepsze scenariusze! A czyje życie, jak nie Polaka (mieszkańca prawdopodobnie najbardziej skomplikowanego państwa na świecie) może być materiałem na komiks?
   Fundacja Animacja wraz z polskim Ministerstwem Pracy i Polityki Społecznej zrealizowało projekt, który moim zdaniem nie powinien przejść bez echa. Dziś na moim biurku leżą dwa, z trzech komiksów/albumów z serii "Praga gada", które są owocem owego projektu. O czym są? A no właśnie o naszych polskich "superbohaterach". 


"To nie są typowe, nudne i źle narysowane antologie z komiksami historycznymi, o nie! Tworzymy unikatową serię wydawniczą. Autentyczne relacje, wysmakowane plastycznie kadry, zagraniczni twórcy, bezgotówkowa dystrybucja!"

 http://www.pragagada.pl/komiks.php

   Ale zacznijmy od początku. A początek był taki, że zaproszono do współpracy polskich i zagranicznych rysowników, którzy spotkali się ze starszym już pokoleniem mieszkańców warszawskiej Pragi. To właśnie oni opowiadali historie ze swojego życia, które potem zostały przeniesione na karty komiksu.   Jaki był rezultat? Jak dla mnie wyśmienity :) Jednak można uczyć się historii i inny, bardziej zabawny sposób. Każdy z tych króciutkich komiksów przesiąknięty jest polskością: naszym humorem, cierpieniem, smutkiem i marzeniami. Poza tym, patrząc pod trochę innym kątem, trzeba się cieszyć bogactwem artystycznym, jakie zostało zamknięte w tych kilkuset stronach. W tworzeniu tych albumów brało bowiem udział aż jedenastu artystów!
"To komiksy antropologiczne, w których skupiamy się na emocjach  bohaterów i wartkiej akcji, na zwycięskich potyczkach małych, rezolutnych prażan z niemieckim i sowieckim okupantem  (w 1. antologii), na absurdach PRL-u i  sposobach przetrwania w nim (w 2. antologii) i na wielokulturowym tyglu na Pradze przed 1939r. (w 3. antologii). Seria stworzona z myślą o starszej młodzieży i dorosłych."

http://www.pragagada.pl/komiks.php

   Jakie super moce  posiadali nasi bohaterowie? Potrafili przetrwać najtrudniejsze czasy, byli hojni nawet wtedy, gdy sami nic nie mieli, obdarzali innych uśmiechem i życzliwością. Przede wszystkim - byli ludźmi w czasach ogólnego zezwierzęcenia.      Albumy zostały dopieszczone w każdym szczególe. Na prawdę przyjemnie się je czyta :) Wydaje mi się, że taka forma obcowania z naszą historią jest nieco ciekawsza nić kucie dat z podręcznika ;) I choć najtańsze te komiksy nie są - bo aż 50 zł za jeden - to mimo wszystko są warte swojej ceny. Ilość pracy jaka została włożona, jest na prawdę godna podziwu. 
    Serię "Praga gada" polecam przede wszystkim młodemu pokoleniu, które utknęło z nauką historii na starożytnej Grecji i średniowieczu. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby i dorosły sięgną po te pozycje. Jest w nich właściwie coś dla każdego :) 


Ocena liczbowa:
9/10
Ocena słowna:
Dla każdego Polaka (nie tylko tego z Warszawy ;) )

 Wyzwanie "Przeczytam tyle, ile mam wzrostu":
  (+ 2,5 cm) 22,6 cm --> 165 cm
  

2 komentarze:

 1. Rzeczywiście fajna inicjatywa, szkoda tylko, że nikt nie zadbał o odpowiednie nagłośnienie i promocję - dopiero u Ciebie się dowiedziałam o istnieniu tych książeczek.

  OdpowiedzUsuń
 2. Dzięki za dobre słowo! Jeden z komiksów można kupić a drugi otrzymać gratis na stronie www.znakomite.co
  lub przeczytać w praskiej bibliotece.

  Miłej lektury
  Zespół Fundacji Animacja

  OdpowiedzUsuń